czyli gród rzecha dla początkujących
piątek, 29 czerwca 2007
Piąty kwietnia 2007

g.8.24

niedziela, 25 marca 2007
Zachód nad Lisią Górą

Zachód słońca nad Lisią Górą. Widok ze żwirowni.

Na lessowej skarpie, nad brzegiem Wisłoka, leży poprzecinany jarami, leśny rezerwat przyrody Lisia Góra. Jest on ostatnim dzikim miejscem w Rzeszowie, gdzie usiłują się ukryć przed cywilizacją stare, ponadstuletnie dęby szypułkowe. Niestety rezerwat porą letnią umiłowali sobie amatorzy wieczornych biesiad, i romantycznych schadzek, co w szybkim tempie prowadzi do degradacji i unicestwienia jedynego dziewiczego zakątka miasta.   

sobota, 10 marca 2007
Na zakręcie

 

piątek, 12 stycznia 2007
Rzeszów tamych lat

fot. Jerzy Jawczak

Rewelacyjną wystawę przygotowała Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3-Maja). Zgromadzono na niej zdjęcia różnych artystów prezentujące Rzeszów lat 1950-1970.  Jednym z autorów jest nieżyjący już, znany rzeszowski fotografik Jerzy Jawczak, który pozostawił po sobie ponad 5 tys. negatywów obrazujących ówczesne życie miasta i jego mieszkańców.

fot. Jerzy Jawczak

Tylko do końca stycznia możemy wsiąść do tego wehikułu czasu i przenieść się pół wieku wstecz.

fot. autor nieznany

Więcej zdjęć na stronie Urzędu Miasta - kliknij tutaj 

sobota, 06 stycznia 2007
Drzewo

Rzeszów, ul. Moniuszki, budynek prywatnej kliniki optycznej

wtorek, 02 stycznia 2007
Tajemne torowisko Anuszki

Zachęcony przez Anuszkę wybrałem się na poszukiwanie zapomnianej bocznicy. Brnąc w błocie po kostki odnalazłem szeroki zakrzaczony pas zieleni - ale torów ani śladu. Gdyby nie podpowiedzi Anuszki i Mirka trudno byłoby się domyślić że tędy kiedykolwiek przejeżdżał pociąg

Wprawny Szerlok Holms może jednak dostrzec zarośnięte drewniane podkłady kolejowe (ledwo widoczne na wydeptanej ścieżce):

niczym archeologiczne odkrycie:

piątek, 15 grudnia 2006
Zapomniane torowiska

Jest takich miejsc w Rzeszowie kilka. Tory, które prowadzą do nikąd. Tory, po których ostatni pociąg przejechał dawno dawno temu. Zazwyczaj są to bocznice prowadzące do dawnych, dużych przedsiębiorstw. Teraz albo nie ma już tych przedsiębiorstw, albo zaopatrzenie kolejowe nie jest im już potrzebne.

Powyżej tory przecinające ul. Reja. Podobne tory były niedawno jeszcze na Trembeckiego. Ale zostały wykopane po alarmie lokalnych dziennikarzy, którzy podkreślali złowieszczy wpływ owych torowisk na podwozia naszych pojazdów. 

 

czwartek, 07 grudnia 2006
Jesienny tor zimą

 

czwartek, 30 listopada 2006
Bruk

 

 

Rzeszów, 29 listopada 2006, zamglone ulice Reja, Baczyńskiego

poniedziałek, 27 listopada 2006
Pejzaż jesienny

 

Rzeszów, listopad 2006, park Jedności Polonii z Macierzą. Widok w kierunku wieżowców na os. Pułaskiego

 

piątek, 24 listopada 2006
Rzeszów-Staroniwa raz jeszcze

 

 

 

Zbliżający się pociąg

 

środa, 08 listopada 2006
TRAKT, cd

 

Za dwa lata minie 150 lat od czasu gdy do Rzeszowa wjechał pierwszy pociąg (a było to dokładnie 4 listopada 1858 roku). Przyjechał on od strony Dębicy linią Karola Ludwika łączącą Wiedeń (przez Kraków, Rzeszów, Lwów) z granicą rosyjską.

Linia kolejowa łącząca Rzeszów z równoległym traktem kolei żelaznych (Nowy Sącz - Stróże - Jasło - Krosno - Zagórz) powstała dopiero 32 lata później, a pierwszy skład wyruszył do Jasła 11 października 1890r.  Po 3 - godzinnej podróży witany był w Jaśle wystrzałami z moździerzy, huczną wojskową muzyką, a na końcu zabawą taneczną.

sobota, 04 listopada 2006
TRAKT

Rzeszów - Staroniwa, Trakt kolejowy do Jasła.