czyli gród rzecha dla początkujących
środa, 15 sierpnia 2007
Pomnik

 

Kto słynny rzeszowski pomnik lubi i chciałby aby pozostał na swoim miejscu może zaglądnąć tu. A kto go nie lubi to trudno.

czwartek, 07 czerwca 2007
SocRzeszów

Dąbrowskiego 79.  

Architektura socrealistyczna w Rzeszowie to nie tylko Sąd Apelacyjny czy Urząd Wojewódzki. To przede wszystkim ulica Dąbrowskiego i położone tu powojenne osiedla. Pierwsze budynki mieszkaniowe w tej części miasta powstały jeszcze przed II wojną. Budowano je dla pracowników rzeszowskiej WSK. Po wojnie to właśnie w rejonie ulic Dąbrowskiego i Hetmańskiej kwitło socjalistyczne miasto.

sobota, 24 marca 2007
Symbole kruszeją

Pomnik Walk Rewolucyjnych nerwowo spogląda na swego wiernego kompana - hotel Rzeszów. Zapewne zastanawia się czy spotka go taki sam los?  

środa, 22 listopada 2006
SocRzeszów

A teraz dla ideologicznej przeciwwagi inny obrazek. Symbole soc-rzeszowa.

 

środa, 11 października 2006
Doklejka z Lisa Kuli

A oto fotka wspomnianej przedwczoraj doklejki z ulicy Lisa Kuli. Tak oto pomysłowi socjalistyczni architekci ozdobili gmach dawnej Dyrekcji Skarbu:

rzeszow

 

poniedziałek, 09 października 2006
Socjalistycznej architektury ciąg dalszy

Nie wszystkie rzeszowskie budynki za czasów Polski ludowej miały jednak szczęście do dobrych architektów i dobrych projektów. Tak oto w kilku miejscach "doklejono" do zabytkowych kamienic nowe budowle. 

Na zdjęciu ul. Jałowego - internat gimnazjum katolickiego, oraz budynek mieszkalny.  Podobnych miejsc jest w Rzeszowie kilka, m.in. na Lisa Kuli, gdzie do zabytkowego gmachu dawnej Dyrekcji Skarbu pochodzącego z początku XXw. (obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia) "przylepiono" dość nieciekawy budynek mieszkalny. 

Skąd pomysł na takie zestawienia? Czy to z niechęci do tego co przedwojenne, a może po prostu z oszczędności.

niedziela, 08 października 2006
Rzeszowski socrealizm, cd...

Jeden z najmłodszych w Poslce budynków wpisanych na listę zabytków. Dom Kultury WSK w Rzeszowie. Wzniesiony w latach 1953-1956 wg projektu słynnego polskiego architekta Jerzego Polaka (obecnie mieszkającego w Chicago), twórcy wielu obiektów użytkowych i kulturalnych na świecie. Gmach domu kultury miał stanąć w Łodzi ale szefowie WSK podkupili projekt i budynek powstał w Rzeszowie.

Budynek obecnie przechodzi gruntowny remont. Jego nowy właściciel - Uniwersytet Rzeszowski umieścił tu Instytut Muzyki.

 

Rzeszów

 

 

poniedziałek, 02 października 2006
Pomnik

Dla niektórych symbol powojennych dziejów miasta, dla innych znienawidzony symbol czasów PRLu. Pomnik Walk Rewolucyjnych. Wzniesiony w 1974 r. na bardzo podmokłym terenie, przez co koszt jego budowy przekroczył 10 mln zł (dla porównania tyle mniej więcej w tym czasie kosztowało wybudowanie wieżowca mieszkalnego, jednego z tych które widać w tle). Autorem projektu jest uwczesny rektor krakowskiej ASP prof. Marian Konieczny.

 

piątek, 15 września 2006
Ten nasz rzeszowski socrealizm....

Niektórzy nienawidzą tych budynków, a ja przeciwnie. Czy wiecie, że ten wyśmiewany socrealizm wzorował się na jak najlepszych trendach architektury klasycystycznej? Zresztą widać to gołym okiem. Kiedyś wiozłem znajomego obok sądu apelacyjnego (był on pierwszy raz w Rzeszowie), i nie mógł uwierzyć że ten piękny budynek zbudowano w latach 50-tych przez komunistyczne władze dla partii! Był przekonany, że to przedwojenny zabytkowy urząd, czy może muzeum.