czyli gród rzecha dla początkujących
poniedziałek, 06 października 2008
Chmurna Paniaga

sobota, 04 października 2008
uliczny grajek

niedziela, 06 stycznia 2008
Zimowe słońce

Zimowe słońce na 3go Maja

piątek, 27 lipca 2007
Spojrzenie

ulica 3 Maja

wtorek, 15 maja 2007
słońce na 3 Maja

 

 

wtorek, 24 kwietnia 2007
poniedziałek, 16 kwietnia 2007
Obrazki

W ciepłe dni na Paniadze nie tylko piwko, kawa czy lody. Obrazki niczym w Krakowie także.

piątek, 30 marca 2007
Fircowskiego

Ulica Fircowskiego. Mała i niepozorna. Łączy 3 Maja z Zygmuntowską. Choć leży w samym centrum, mało kto na deptaku obok, zapytany o jej położenie, potrafiłby ją wskazać. Jednym słowem niedoceniona. A to niedobrze, gdyż to ulica bardzo stara, starsza niż sąsiednia dostojna Jagiellońska.  A dodatkowo przy Fircowskiego właśnie (i częściowo 3 Maja) leży długi 80 metrowy, najstarszy murowany budynek w mieście - dawna bursa gimnazjum pijarów (na zdjęciu po prawej). To tu po wojnie funkcjonował popularny bar Wiarus, do czasu gdy fatalny stan techniczny budynku zmusił lokatorów do ucieczki. Na szczęście nowy właściciel parę lat temu przeprowadził gruntowny remont, ratując dawną bursę przed śmiercią.

niedziela, 18 marca 2007
Zamkowa

W głębi po prawej XIX-wieczny budynek starostwa, obecnie Caritas i Radio VIA, a dalej gmach dawnej Dyrekcji Skarbu, teraz siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia.

niedziela, 11 marca 2007
Konwent

Fragment galerii Paniaga i dawnego konwentu pijarów. 

poniedziałek, 05 marca 2007
Paniaga

Paniaga to ulica najważniejsza w Rzeszowie. Dawniej główny szlak łączący zamek z farą, rynkiem i bernardynami. Dziś miejsce spacerów i odpoczynku. Początkowo zwana Pijarską (od kolegium pijarów), później Popijarską, a jeszcze później Pańską. I tę ostatnią nazwę dowcipni rzeszowiacy przekręcać zaczęli na "Paniagę".  W 1891 roku, w rocznicę uchwalenia konstytucji, nazwana "3 Maja" i tak jest do dzisiaj. (A szkoda, bo jakoś ta Paniaga bardziej swojska i niepowtarzalna była).

wtorek, 27 lutego 2007
spacerkiem po rzeszowie

czwartek, 22 lutego 2007
Leżąc

... w Aleji Lubomirskich. W głębi skrzyżowanie Paniagi i Zamkowej.  Po lewej budynki Polskiego Radia, po prawej bank PKO BP, dawna Komunalna Kasa Oszczędności.

niedziela, 11 lutego 2007
Galeria Paniaga

Budynek powstał w II połowie XIX w. dla Komunalnej Kasy Oszczędności. Końcem wieku kasa wybudawała sobie nowy, większy gmach (dzisiejszy bank PKO BP na 3 Maja), więc tu na piętro wprowadziło się Towarzystwo Szkoły Ludowej a na parter Kawiarnia Europejska, znana w okolicy nie tylko z kawy ale i hucznych zabaw.

Gdy kawiarnia zbankrutowała, Towarzystwo zajęło również parter, urządzając tu bibliotekę i czytelnię.  Po wojnie budynek zajęły jakieś szpiegowskie komórki wojskowe i służby ścigające reakcję, później przejściowo II Gimnazjum. Ale najsłynniejszym chyba lokatorem były słynne "Delikatesy" i kultowa dla starszego pokolenia rzeszowiaków kawiarnia Kosmos. Te dwie instytucje wprowadziły się tu w 1961 r. po nieszczęsnej przebudowie (która nadała budynkowi fatalny, pospolity wygląd) wg projektu krakowskiego architekta, niejakiego inż. Ptaka.  No ale na szczęście nowi właściciele, pare lat temu dokonali gruntownej przebudowy budynku, a zatrudnieni przez nich architekci zamienili wielkie szare gmaszysko w prawdziwą perełkę nazwaną Galeria Paniaga. 

sobota, 10 lutego 2007
W witrynie

 
1 , 2