czyli gród rzecha dla początkujących
Blog > Komentarze do wpisu
Fircowskiego

Ulica Fircowskiego. Mała i niepozorna. Łączy 3 Maja z Zygmuntowską. Choć leży w samym centrum, mało kto na deptaku obok, zapytany o jej położenie, potrafiłby ją wskazać. Jednym słowem niedoceniona. A to niedobrze, gdyż to ulica bardzo stara, starsza niż sąsiednia dostojna Jagiellońska.  A dodatkowo przy Fircowskiego właśnie (i częściowo 3 Maja) leży długi 80 metrowy, najstarszy murowany budynek w mieście - dawna bursa gimnazjum pijarów (na zdjęciu po prawej). To tu po wojnie funkcjonował popularny bar Wiarus, do czasu gdy fatalny stan techniczny budynku zmusił lokatorów do ucieczki. Na szczęście nowy właściciel parę lat temu przeprowadził gruntowny remont, ratując dawną bursę przed śmiercią.

piątek, 30 marca 2007, borowik1

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Tomekhimself, *.dhcp.mant.nc.charter.com
2007/03/30 23:09:38
CZY PRZYPADKIEM KILKA LAT TEMU NA TEJ ULICY NIE ZAWALIL SIE JAKIS BUDYNEK?
-
Gość: Tomekhimself, *.dhcp.mant.nc.charter.com
2007/03/31 01:56:17
Bylem taz ciekawy kto to byl Fircowski i oto co znalazlem w Wikipedia:

Roman Fircowski (ur. 17 lutego 1838 w Rzeszowie, zm. 22 listopada 1868 w Rzeszowie), filantrop polski.

Był synem Michała (handlarza mąką) i Zofii z Potęgów, został osierocony w wieku 10 lat. Ukończył Kreishauptschule w Rzeszowie (w księdze pamiątkowej tej szkoły został kilkakrotnie odnotowany za wzorowe wyniki w nauce), następnie gimnazjum popijarskie oraz studia farmaceutyczne. Pracował w rzeszowskiej aptece obwodowej.

Zmarły młodo Fircowski przeznaczył w testamencie cały majątek na stypendium dla osieroconych uczniów rzeszowskiego gimnazjum. Stypendium było wypłacane dopiero od 1889 (do 1923, kiedy uległo dewaluacji). Imię Fircowskiego nadano jednej z ulic w centrum Rzeszowa.
-
2007/03/31 11:30:40
z tym zawaleniem to pewnie chodzi właśnie o dawną bursę, która była w stanie agonalnym, na szczęście to juz przeszłość.
Dzieki za notke o Fircowskim - nie wiedziałem ze dożył zaledwie trzydziestki.