czyli gród rzecha dla początkujących
Blog > Komentarze do wpisu
Welcome to Reisha

Pierwsza wzmianka o Żydach zamieszkujących Rzeszów pochodzi z XVw. Około 11 żydowskich rodzin osiedliło się tutaj na mocy przywileju Stefana Batorego. Gmina istniała od XVIw. Wtedy też powstał stary cmentarz.   Na przełomie XVI/XVIIw. powstaje synagoga "Staromiejska" zwana też "Małą", a 100 lat później, około roku 1690 powstaje już druga - "Nowomiejska". Swą nazwę przyjmuje od żydowskiej dzielnicy "Nowe Miasto" (rejon obecnego Placu Wolności).   W 1800 roku mieszka w Rzszowie już ponad 5800 Żydów, co stanowi ponad połowę ludności całego miasta. Przed II wojną światową zamieszkuje Rzeszów ok. 15.000 Żydów (całe miasto liczy ok. 43000 mieszkańców). Historia narodu żydowskiego w Rzeszowie kończy się latem 1942r. kiedy to z dworca Staroniwa odjeżdżają stłoczone ludźmi transporty do Bełżca i Auschwitz.

 

Rzeszów. Synagoga Staromiejska

 

wtorek, 17 października 2006, borowik1

Polecane wpisy

Komentarze
anuszka_ha3.agh.edu.pl
2006/11/08 09:03:44
Fajnie, że wspomniałeś o historii Żydów w Rzeszowie. Zawsze mnie to zastanawiało - miasto w co najmniej w 1/3 zamieszkane było przez Żydów, a dzisiejsi mieszkańcy nic o tym nie wiedzą...

Gwoli ścisłości - po angielsku pisze się "Welcome to..."
Nie wiem, jak się pisze żydowską nazwę Rzeszowa w pisowni angielskiej. W każdym razie nazwę tę wymawia się: Rajsze.

Jest nawet taki stary żydowski dowcip:
Jedzie dwóch Żydów pociągiem, jeden bogaty, a drugi biedny. - Gdzie pan jedzie? - Najpierw jadę do Baden, później do Baden-Baden, a potem do Wiesbaden. - A ja jadę do Rajsze, później do Rajsze-Rajsze, a potem do Wysrajsze!
-
2007/01/08 12:43:15
wymowa to rzeczywiście "Rajsze" ale przyjęła się taka zangielszczona pisownia "Reisha"