czyli gród rzecha dla początkujących
Blog > Komentarze do wpisu
Nachum Sternheim

W tej kamienicy, przy ul. Dąbrowskiego 5, urodził się i mieszkał żydowski muzyk, śpiewak, kompozytor i poeta Nachum Sternheim. Jak wielu mieszkańców Galicji wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1908r. w poszukiwaniu lepszego życia.  Jednak wielka tęsknota za Reishą spowodowała że wrócił tu w roku 1912.  W swojej twórczości nawiązywał zarówno do motywów tradycyjnej muzyki żydowskiej, jak i muzyki ludowej rzeszowszczyzny.  Pisał pisenki w języku jidisz i polskim.  Zginął w 1942r. w rzeszowskim gettcie.

Jego twórczość w Polsce i Rzeszowie jest zupełnie nieznana. Natomiast jest popularna w Izralelu i USA gdzie znajduje się nawet w programach nauczania niektórych szkół. 

Mieszkając w USA Sternheim zaczął pracę dla wytwórni filmowych w Holywood. Gyby nie tęsknota za Polską i Rzeszowem (która w 1942 zakończyła się tragicznie), być może dziś jego nazwisko w świecie filmu byłoby tak znane jak innych emigrantów z Polski - braci Alberta, Sama, Harryego, Jacka Warnerów (twórców potęgi hollywoodzkiej Warner bros), urodzonych pod Warszawą, czy Samuela Goldwyna (współtwórcy wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer) urodzonego w Warszawie.

piątek, 20 października 2006, borowik1

Polecane wpisy