czyli gród rzecha dla początkujących
Blog > Komentarze do wpisu
Ten nasz rzeszowski socrealizm....

Niektórzy nienawidzą tych budynków, a ja przeciwnie. Czy wiecie, że ten wyśmiewany socrealizm wzorował się na jak najlepszych trendach architektury klasycystycznej? Zresztą widać to gołym okiem. Kiedyś wiozłem znajomego obok sądu apelacyjnego (był on pierwszy raz w Rzeszowie), i nie mógł uwierzyć że ten piękny budynek zbudowano w latach 50-tych przez komunistyczne władze dla partii! Był przekonany, że to przedwojenny zabytkowy urząd, czy może muzeum.

 

  

 

piątek, 15 września 2006, borowik1

Polecane wpisy

  • Pomnik

      Kto słynny rzeszowski pomnik lubi i chciałby aby pozostałna swoim miejscu może zaglądnąć tu . A kto go nie lubi to trudno.

  • SocRzeszów

    Dąbrowskiego 79. Architektura socrealistyczna w Rzeszowie to nie tylko Sąd Apelacyjny czy Urząd Wojewódzki. To przede wszystkim ulica Dąbrowskiego i położone tu

  • Symbole kruszeją

    Pomnik Walk Rewolucyjnych nerwowo spogląda na swegowiernegokompana - hotel Rzeszów.Zapewne zastanawia się czy spotka go taki sam los?

Komentarze
Gość: kolo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/01/20 15:23:12
mieszkam od 20 lat w rzeszowie i ja tez myslałem że jest to budynek przedwojeny a nie komunistyczny!!
-
2007/01/20 15:38:27
socrealizm czerpał z klasycyzmu a dokładnie z neoklasycyzmu i to takiego który jest najczęściej spotykany w USA - New York, Chicago... To tak jak radziecki pojazd "wołga", który wzorowany był na amerykanskich krążownikach. To taka radziecka przewrotność - z jednej strony nienawidzili zgniły amerykanski kapitalizm, z drugiej chętnie na nim sie wzorowali...